"Jíst, meditovat, milovat"

"Můj hlavní zájem nepatří těm, kteří meditují kvůli své náboženské víře. Zajímám se zejména o to, co nazývám sekulární etikou. Lidé, kteří se nezajímají o náboženství a víru, také chtějí žít šťastný život. Tyto lidi a zejména mladou generaci bychom měli naučit zvládat jejich negativní emoce čistě na základě každému dostupné zkušenosti a zdravého rozumu založeného na vědeckých poznatcích." (Dalajlama 2008)

Meditace

Můj přítel delfín

Meditace

Píseň mého života

Meditace

Uvolnění vnitřního prostoru

"Změna není možná, je nevyhnutelná," Ajasta

Hlavním tématem tohoto období je ZMĚNA: opravdová, jdoucí z hloubi duše, ze dna srdce, je třeba začít u sebe. Co to znamená? Můžete naplnit i svoje dávná přání, rok 2020 je čas  příležitostí.

Ale příležitosti vyžadují přípravu. Co k ní potřebujeme?

Současná doba nás stále častěji vyrušuje, bere si, krade naši pozornost a tím i našei identitu.

Důsledkem je, že nejsme naplnění a šťastní – protože už dobře nevíme, KDO VLASTNĚ JSME. A proto, za prvé, za druhé, za třetí:

VEZMĚTE SI SVOU POZORNOST a SVOU IDENTITU AKTIVNĚ ZPÁTKY.

 

 

SKUTEČNÉ ZMĚNY ZAČÍNAJÍ VE VÁS.

Přestaňte tolerovat vyrušování vaší pozornosti, vraťte se k sobě, do nitra.

Právě k tomu slouží meditace.

A protože praxe "tradiční" meditace, jak ji známe mj. z buddhismu, bývá pro Evropany náročná, vydejte se pragmatickou cestou vedených meditací.

.

 

Příprava na meditaci

Český mystik a jogín Eduard Tomáš se před každou meditací buď vykoupal anebo si alespoň umyl obličej, ruce a nohy. Proč? Všechny psychické jedy sestupují do těla a hlavně do končetin.

Vedená meditace

Je složena z imaginace (vizualizace s prožitkem), hudebního podkresu a čisté meditace. Doporučuji, abyste si kteroukoli ze zde umístěných vedených meditací pustili do sluchátek, protože tak si účinky vedené meditace užijete silně a soukromě.

Najděte si pro sebe takové místo, kde se budete cítit uvolněně a příjemně, sedněte si nebo si lehněte. A pak už se jen nechte vést mluveným slovem a zvuky bílého šumu nebo meditační hudby.

Jak působí vedené meditace

Vedená meditace je vnitřní cestou, rezonuje s vaším vědomím i  podvědomím. Je pragmatickým nástrojem vašeho růstu a pomáhá vám účinně změnit, co změnit můžete a chcete. Používat ji můžete denně a navíc v pohodlí svého domova. 

Průběh mých vedených meditací

Na začátku každé vedené meditace vás provedu přípravou, uvolníme vaše tělo i mentální kontrolu (skeptika, kontrolora a vnitřního kritika pošleme na chvilku na svačinku 🙂 ).

Na příbězích zde umístěných vedených meditací jsem pracovala různě dlouhou dobu, na některých léta, jiné vznikají velice rychle, z mojí vnitřní touhy a také coby odpověď na vaše pozitivní ohlasy, kdy mi sdělujete, jak vám meditace pomáhají. 

Co vedenými meditacemi získáte?

Každá moje vedená meditace ve vás bude otevírat a podporovat ty vaše části, které milují život, jsou kreativní a plné radosti. To znamená, že vám přinese uvolnění a opravdový, hluboký prožitek, v tématu daném svým názvem.

Přejete si využít čas meditace na maximum?

Najděte důvod, proč ji chcete zažít.

Nikdo nedělá nic, co nechce dělat – a čím mocněji se zapojujeme do jakékoli činnosti, tím více to svědčí o naší vášnivé vnitřní motivaci. Tu je ale třeba nejprve najít. Než si řízenou meditaci pustíte, ujasněte si, proč se to chystáte udělat: k čemu vás má dovést?

Jaký dar si přejete, aby vám meditace přinesla?

Najděte si své meditační prostředí, uložte se nebo si sedněte - a sestavte si záměr pro vedenou meditaci. Jaký dar vám má právě dnes, teď, přinést? Pokud se na něj soustředíte, vytvoříte přitahovací pole, které vedená meditace a vaše vnitřní otevřenost a přijetí účinně rozvine a posílí, čímž uděláte maximum pro realizaci záměru.

Dárkové vedené meditace

Připravuji pro vás trénink, složený z vedených meditací. A abyste už teď měli představu, jak s nimi pracuji, uděljte si pohodlí a užijte si ochutnávku, dárkové meditace zdarma.

Vedená meditace

"Můj přítel delfín"

Delfíni jsou moudré bytosti, hravé, plné energie a radosti. Můžeme je přirovnat k andělům moře.

Pokud řešíte vztahy, jste u delfínů na správné adrese.

Vedená meditace vám umožní naladit se na delfíní rezonanci a navázat s těmito bytostmi kontakt a časem je tak i lépe poznat. Užijte si jejich blízkost a také radost a pospolitost, kterou se od nich můžeme naučit.

Vedená meditace

"Píseň mého života

Každý z nás má svůj vnitřní osobní zvuk, stejně typický a jedinečný, jako jsou naše otisky prstů.

Vedená meditace „Píseň života“ vychází ze zkušeností jednoho hudebníka, který říká: „Poté, co jsem několikrát vyzkoušel tento cyklus a snažil se přeladit, došlo v mém životě k velmi příjemným změnám. Víte o tom, že si mnohdy, když jsme sami, anebo dokonce i v přítomnosti ostatních lidí pobrukujeme určitou melodii? – Teď se snažím pobrukovat dané melodie častěji a cítím, jak tím získává celé moje tělo. Můj krevní oběh se zvýší, vyladí se moje svaly a moje mysl a duše mají pocit, že vzlétají k obloze. Cítím, že se stávám součástí univerzálního zvuku.“

Spojení s hudbou je pro nás léčivé, dotýkáme se věčnosti

Poznáš-li hudbu, poznáš dějiny…matematiku…většinu z toho, co lze poznat. Hudba je součástí krásy ducha. Jako jediná je schopna překlenout prostor mezi konečným a nekonečným,“ řekl kdysi jeden moudrý muž.

Co je to meditace?

Pro jednoho spirituální cesta do vlastního vnitřního světa, pro jiného skupina mentálních praktik, které meditujícího seznamují s druhy mentálních procesů (americká profesorka psychologie Julie Brefczynski-Lewis).

Jak vidí meditaci východní učení?

"Meditace není únik ze společnosti… Praktikujeme buddhismus a meditaci proto, abychom byli klidní a šťastní, chápaví a milující. Tak pracujeme pro mír a štěstí své rodiny a své společnosti." (Buddhistický mnich Thich Nhat Hanh 1991)

Meditace je jednou z ověřených cest, jak poznat sebe sama

Když meditujeme, trénujeme tím svůj mozek, jak už počátkem 60. let prokázala věda za pomoci EEG. Od té doby se meditací jako disciplínou zabývá zvláště neurověda.

Spirituálním i pragmatickým významem meditace je dovednější zvládání života

V meditaci se věnujeme introspekci a sebedotazování. Získáváme především vhled do své mysli. Tu v meditaci systematicky rozvíjíme, rostou dovednosti energického, soustředěného a všímavého záznamu aktuálního prožívání. Stejně jako například učit se hrát na hudební nástroj, i meditace je tréninkem dovedností a stojí úsilí a čas. 

Meditace, emoční inteligence a všímavost

Za tisíciletí vznikla pestrá škála druhů meditací, z nichž každý rozvíjí určité stránky lidské mysli.  Dnes jsou tyto přístupy mj. součástí psychohygieny, antistresových technik anebo pěstování nových návyků. Patří k nim i metoda všímavosti (je zařazena např. v Results koučinku, kterému se věnuji), která rozvíjí naši emoční inteligenci.

Všímavost nás potrénuje v pozornosti a meta-pozornosti

Jednou z nejstarších meditací je sebedotazovací "Kdo jsem já?". Pozorovatel v ní pozoruje pozorovatele, který pozoruje pozorovatele... atd.. Tento proces můžeme dnešními pojmy označit jako trénink pozornosti a meta-pozornosti. Meta-pozornost nám říká: "Utíkají Ti myšlenky, vrať se zpátky k dýchání."

Když se cvičíme v meta-pozornosti, učíme se soustředění: trénujeme jí pomyslné svaly naší mysli - a jak víte, cvičení dělá mistra.

Jak na to?

1.Vyberte si pozici těla:

Zavnímejte a promyslete si, jakou polohu těla pro meditaci zvolíte: budete sedět na židli? Na zemi se zkříženýma nohama, na meditačním polštáři? Anebo si lehnete? Vyzkoušejte, která pozice je pro vás ta pravá, v jaké vydržíte a budete se cítit uvolněně a bez tlaku.

2. Základní technika:

Když se usadíte ve zvolené pozici těla, začněte věnovat pozornost svému dechu. Pokud se objeví rušení (myšlenky na to, co máte udělat nebo náhlá křeč či svědění na těle...), vezměte ho na vědomí (to zafunguje meta-pozornost) a použijte kouzlo návratu: vraťte pozornost zpátky k dechu.

3. Co s rušením při meditaci:

a) uznejte jej, vezměte na vědomí

b) vytrvejte a bez hodnocení sevraťte k pozorování svého dechu a udělejte alespoň 5 hlubokých nádechů a výdechů. Právě se učíte, co je to mezera mezi podnětem a odezvou (reakcí) - to abyste si mohli v běžném životě vybrat, co uděláte např. v emočně náročné situaci, která vás jindy jakoby nutila zareagovat způsobem, který jste si později vyčítali. 

c) když se rozhodnete něco udělat=reagovat (poškrábat svědění, natáhnout nohy...), udělejte to vědomě, tj. všímavě: mějte záměr reakci provést a uvědomujte si, že děláte pohyby nebo máte myšlenky či emoce jinde.

A pokud nebudete reagovat, prostě rušivý podnět pozorujte do té doby, až sám odezní (umenší se a rozpustí).

MEDITACE

Můj přítel delfín

MEDITACE

Píseň mého života

MEDITACE

Uvolnění vnitřního prostoru