E-book zdarma Změňte svůj život k lepšímu

1. KAPITOLA

Láska, humor, zdravý rozum a hlas srdce 

Předmluva

Milí čtenáři,

právě jste se začetli do krátké internetové publikace, která by ráda každému z vás, komu záleží na svém fyzickém těle i vnitřním světě, pomohla otevřít nové pohledy na smýšlení o sobě samém. Při novém pojetí sebe sama a života kolem vás přinesou vyzkoušené metody obohacení, výsledky a spokojenější život, ať už si přejete změnit cokoliv. Pokusím se, aby pro vás bylo čtení uchopitelné, stručné a poučné. Vycházet budu ze své 20leté praxe, proměněných životních příběhů a od srdce se představím tak, abyste snadno pohlédli do toho, čím se v životě řídím, co pro mě znamenají životní změny, jak pracuji na svých sezeních a seminářích, velice upřímná slova klientů nebo třeba to, jak vzniká připravovaná kniha "Alchymie života".

Alchymie života

Sedím v pracovně, hledám kolem sebe očima… až mi zrak utkví na obrazech chystaného antistresového souboru „Alchymie života“ (dále AŽ). Jedná se o karty s ručně malovanými motivy, které slouží jako pomůcka při sezeních s klienty. Pro možnost každodenní práce bude dostupná i ve formě knihy. Je vodítkem správné orientace v životě, pomocí zdravé sebelásce a praktickými kroky sebeřízení. Již nyní jsou v souboru otištěny příběhy mých klientů za letitou praxi a nejlepší je, že jsem si ho nevymyslela, prostě se mi jednoho dne stal. Napadl mě při meditaci.

O čem bude AŽ?

Komplet se bude soustřeďovat na klíčové aspekty každé životní oblasti, ať už jde o lásku a vztahy, profesi a podnikání, zdraví, volný čas, osobní rozvoj, principy života a bytí, vnitřní vývoj, politiku, kulturu a umění… najdete v něm zástupce za vše důležité, včetně rizik a chyb. Cílem je zastoupit vše, ale srozumitelně a jednoduše.

Jak souvisí AŽ se změnami života k lepšímu?

Slovo alchymie znamená přeměnu, transmutaci, nižších látek ve zlato. Zní tajemně a zdá se, jako by do dnešního světa ani nepatřilo. Opak je pravdou. Jednak milujeme vše tajemné a záhadné, co narušuje stereotypy a přináší nové podněty, a potom, možná se mnou budete souhlasit: život sám je jedna velká záhada. Když už si myslíme, že jej držíme za pačesy, překvapí nás způsobem, kterým jsme zaskočeni. Někdy sice následují vítané kroky, jindy se ale řítíme z kopce a máme co dělat, abychom si stihli zapnout bezpečnostní pásy, otevřít pusu a začít křičet a ještě se intenzivně soustředit na cestu. Takové životní obraty nás probouzejí a mám podezření, že právě tohle je skrytým účelem života.

Alchymie života pro každého

Pojďme se podívat ještě hlouběji. Osobní AŽ, neboli čím se řídím a co denně k životu potřebuji, platí pro každého.

Jsou to čtyři prosté věci:

* Láska,

* humor,

* zdravý selský rozum,

* hlas srdce.

A přesně s těmito čtyřmi pomocníky přistupuji i ke klientům.

Podívejme se na ně blíž

Láska

Láska jé v mém životě číslo jedna.

„Za trochu lásky šel bych světa kraj, šel s hlavou odkrytou a šel bych bosý…“, píše básník Jaroslav Vrchlický a já s ním naprosto souhlasím.

Každý z mých klientů určitým způsobem lásku řešil nebo řeší… ať už tu partnerskou, coby pilíř společného života, anebo lásku k sobě, sebepřijetí a hluboký soulad se sebou a světem.

Důležité jsou přátelské vztahy, protože rozvojem kontaktů mimo rodinu obohacujeme párový život.

Platonická láska mezi mužem a ženou může být jednou z životních opor anebo přípravou pro budoucí vztah.

Duchovní láska pomíjí tělo a upřednostňuje duši člověka a věčné principy.

Korunu všech těchto druhů lásky tvoří propojení, hluboký soulad a rovněž šťáva života: vášeň, klid a plynutí.

Humor

Humor je pro mě jedním z klíčů k životu. Umí odemknout i zaprášené zámky srdce a otevírá hradby opevnění samoty. Musí být ovšem správně použit a citlivě nadávkován.

Humorem můžeme život osvěžit a okořenit.

Jeho hlavní náplní je nás pobavit, abychom se zasmáli a uvolnili se.

Neslyšela jsem nic radostnějšího, než je upřímný smích a protože se věnuji józe smíchu (a když něco dělám, jdu do toho naplno), zažila jsem na výcviku spontánní endorfinové vlny. Smála jsem se 20 minut bez přestávky, vleže. Moje tělo za tu dobu vyrobilo takovou dávku hormonů štěstí, že jsem celý další týden nabíjela okolí, zařídila cokoli a na každém rameni unesla slona.

Zdravý selský rozum

Jak bych mohla zapomenout na tuto divokou kartu života? Kde chybí, tam je blízko strž a v ní čeká průšvih.

Nenechte se mýlit vznešenými slovy o osobním růstu… seberozvoj musí dávat smysl a pokud se tak neděje, utíkejte, co vám nohy stačí!

V každém kousku života je místo pro zdravý rozum. Stačí se zamyslet a vnímat. Tyto dva aspekty, tj. rozvoj vědomé mysli a zdravý rozum, to jsou pro mě dvě strany téže mince. Nebo bratr a sestra. Spolupracují a doplňují se. Vše ostatní je balast a ztráta času.

Hlas srdce

Přiznám se, že na tento princip AŽ jsem přišla u jedné krásné české pohádky. Hrdina, hledající královské dcery, se pevně rozhoduje, že svou pouť dotáhne do konce. Říká: „…a kde selže rozum, napoví hlas srdce.“

A přesně tak vnímám tuto vnitřní moudrost i já. Je svobodná a ryzí. Náhle něco intuitivně víme, aniž bychom o tom předtím přemýšleli. Jsme si naprosto jistí, že to, co se děje, probíhá správně, a s nasazením v tom kráčíme vpřed.

Na hlasu srdce je rovněž podstatné, že zní svobodně a nezávisle na nikom a na ničem. Tím ale současně zkouší naši psychickou dospělost a vyžaduje od nás jít nevyšlapanou cestou, být sami sebou až na dřeň a díky tomu pohnout světem, často nejen svým vlastním.

Začínáme končit

Na konci každého individuálního sezení i v závěru seminářů se ptám, jaké 3 věci si přítomní odnášejí s sebou, co jim bude užitečné pro další běh života. Ještě než se pustíte do dalšího čtení, pojďte si to uvědomit i vy.

Až to zjistíte, pohrajte si s myšlenkou ještě více a pochvalte se nebo se oceňte. Zač? Za jakoukoli jednu věc, cokoli, co:

* jste si uvědomili při čtení předmluvy,

* se vám povedlo v uplynulých 24 hodinách,

* se vám podařilo v tomto týdnu.

Věřím, že je toho spousta. Jistě naleznete mnoho důvodů, pro které se můžete chválit a mít se raději. Vím, že když si pak stoupnete před zrcadlo a chválu či ocenění si nahlas a upřímně zopakujete, dočerpáte si do citové nádrže poctivou dávku životní spokojenosti.

 

  • A konečně chci v úvodu poděkovat:
  • * Životní lásce, muži s něžnou duší, za to, že je,
  • * synovi, protože jsem nadšená z jeho samostatnosti, smyslu pro humor a vřelé lidskosti,
  • * bývalému manželovi, za to, že je otcem našeho syna,
  • * rodičům, jejichž vlastnosti mě utvářely, nebýt jich, jsem někdo jiný,
  • * učitelům, za to, že překročili hranice svých vědních oborů a udělali něco zásadně jinak a předali mi to,
  • * Martinu Škábovi, dobrému příteli a spolehlivému parťákovi v našich společných projektech,
  • * životu a Nejvyššímu správci, Všemu, co existuje, za výsadu tady být, možnost něco změnit a všechny dary, kterými mě denně zahrnuje.

 

S radostí a v lásce
Hanka Ajasta

P. S. Příjmení Ajasta mám v občance od roku 2016. Znamená oceán bezpodmínečné lásky. Poprvé v životě se tak jmenuji podle nejvnitřnějšího cítění a vědomí toho, kdo jsem, co přináším a čemu se současně denně učím.

Díky. Tahle jízda stojí za to!