E-book zdarma Změňte svůj život k lepšímu

2. KAPITOLA

Šest opěrných ploch života

Dalším příkladem, jak pracuji se svými klienty, kteří potřebují najít pevnou půdu pod nohama, může být jednoduchá metoda, při které se zamyslíme velice do hloubky. Abychom žili dobře a během času nevyhořeli, potřebujeme svůj vlastní důvěrně známý a funkční prostor. Ten se skládá ze šesti stejně důležitých částí, kterým můžeme pro snadnou představu vnuknout symbolickou podobu.

Jakou?

Představte si, že sedíte v místnosti, kolem vás jsou čtyři stěny plus podlaha a strop, dohromady 6 opěrných ploch. Vezmete do ruky svíčku, zapálíte ji a ona krásně hoří. Ovšem pozor, kdybyste současně otevřeli okno i dveře, průvan svíčku sfoukne.

Co představuje 6 opěrných ploch života?

1. stěna: před vámi = perspektiva toho, nač se těšíte.

Je to očekávaná radost v budoucnu. Například: Těšíte se na dlouhou dovolenou. Nebo se blíží Vánoce, a tak se těšíte, že dostanete dárky nebo že uděláte radost blízkým. Možná se nemůžete dočkat, až shodíte pár kilo.

Připomínejte si, nač se právě teď můžete těšit. Zvyšujete tak hladinu hormonů štěstí v krvi a utvrzujete si, že váš život stojí za to, že máte za čím jít.

Zkuste malé cvičení: Hned po ránu si připomeňte alespoň jednu věc, která je ten den před vámi a při pomyšlení na ni cítíte radostné vzrušení. Jděte ještě o kousek dál, prožijte si těšení naplno. Uvidíte, jak sami sebe rozsvítíte a dodáte svému dni šťávu.

2. stěna: za vámi = rodina, která přináší oporu.

Pokud je život příliš náročný a stane se, že začnete padat, mějte za zády spolehlivou náruč, která vás zachytí. Pro děti jsou jí rodiče, pro muže manželky, pro vnučky babičky a naopak.

Být oporou znamená mít v životě nejbližších skalní význam. Důvěru, kterou takto dostáváte, jim také poskytujte. Věřte ve své blízké, že své zkoušky zvládnou. Na to, abyste byli oporou, se rodině nemusíte obětovat. Stačí, když jí budete nablízku.

3. stěna: zleva, od srdce = přátelé. Poskytuje možnost sdílení mimo okruh rodiny.

Ten, kdo se uzavře pouze do partnerství, přichází o možnost otevřít se a svěřit mimo okruh rodiny. Nadhled, který tím získáte, váš život s rodinou a příbuznými obohatí.

Vybírejte si lidi, se kterými si můžete svá tajemství nejen vzájemně předat, ale také si je ponecháte pro sebe. Tím vytváříte vzájemnou důvěru a zvyšujete svůj (i něčí) pocit bezpečí ve světě.

 

4. stěna: zprava = spolupracovníci nebo partneři v podnikání. Zastupuje funkční pracovní prostředí.

Vydělávání peněz se může proměnit z nepříjemné povinnosti, konané v přítomnosti lidí, s nimiž vás to příliš nebaví, v efektivní činnost a fér hruhladkou komunikací.

Dostanete do života zcela novou energii a nefinanční odměnu navíc – práce vás bude bavit. 

5. podlaha: místo v životě, jež představuje životní stabilitu.

Uvědomte si, kde v životě stojíte, s kým a proč. Najděte způsoby, jak pevně stát nohama na zemi. Sami sobě i okolí tak přinesete vnitřní klid, uvolnění a životní  pohodu.

6. strop místnosti: duchovno – umění – krásno.  Představuje světlo v našem životě. Ukazuje nám život z výšky a nečekaných úhlů pohledu.

Tím, že si ve vaší každodennosti alespoň občas takto rozsvítíte, získáte vědomí smyslu života a pochopení vlastní užitečnosti v něm.

Život nás obsahuje a prostupuje, jsme jeho dětmi. Takové vědomí si více a lépe přivodíme právě díky odstupu a velké míře jasu, který poskytuje zářivé světlo duchovna, umění a krásna.

Zkuste symboliku šesti opěrných ploch života vnést do svého přemýšlení. Ve chvíli, kdy se stane vědomou samozřejmostí (což chce určitý čas, cvik a mnohdy nadhled další osoby), zažívají klienti nevídaný klid, o kterém současně vnímají, že za něj nesou přirozenou odpovědnost.