Tereza probděla noc. Teď sedí na okraji postele. Otevřela okno a vdechuje mrazivý vzduch. V hlavě se jí točí skřípavý kolotoč stále stejných otázek: „To se mi snad zdá… byli jsme s Jakubem tak zamilovaní… a teď se opakují stejné problémy, jaké jsem zažila s bývalým mužem… Copak to nikdy neskončí?!“
💙💜Ano, bolestivou minulost si do nového vztahu bereme s sebou….
❓Co to znamená? Že není „lepší“ a „horší“ partner či partnerka? Že všichni „chlapi“ jsou sebestřední a leniví (případně mamánci) – a každá „ženská“… hysterická potvora – a nedá se s tím nic udělat?
Pochopit skryté důvody, o které – jako o bludný kořen vnitřního světa – pokaždé spolehlivě zakopneme, to dá celkem práci.
❗️Míru párového štěstí a harmonie limituje důležitý faktor: 💔vývojová zranění obou partnerů💔.
Můj učitel v Institutu systemických a rodinných konstelací, psycholog Zeilhoffer-Bhagat nám to řekl pěkně ilustrativně: „Normálně traumatizovaný muž potká normálně traumatizovanou ženu a začne tanec!!“
Neboli: každý z nás prošel v dětství a dospívání „paletou“ osobnostních zranění. A to je výbava, se kterou vstupujeme do partnerského vztahu. 💔Zranění na sebe při blízkém kontaktu narážejí, násobí se… a často je obviněn „ten druhý“…. Anebo obviňujeme sebe – obětujeme se… Kvůli těmto omylům nám bohužel ❗️uniká pravý zdroj vzájemného zraňování se: ⚫️rodové bolesti a trápení⚫️
Vztah je zrcadlem hlubin duše…
… a protože v každodenním kontaktu opravdu není kam se schovat, chovají se vztahy jako zrcadla – partner zastupuje-zrcadlí hlubokou ránu, nesenou odmala a často podvědomě potlačenou (nebo odmítanou či disociovanou).
❓Co pomůže Tereze a Jakubovi?
S vlastními emočními „dluhy“ a „nedosyceností-hladověním“ se můžeme vypořádat jak za podpory průvodce, tak i s přispěním vlastního vědomého úsilí.
❓Jak na to prakticky? Projděte si 5 kroků
🔵1) Udělejte si čas pro sebe; můžete si jej ohraničit – nastavit si na mobilu zvonění po 10 – 15 minutách. Vezměte si pracovní sešit (říkám mu „čmároblok“) a v daném čase si uvědomujte, které partnerovy (partnerčiny) reakce se vás dotýkají nejbolestivěji. Zapište si je. Pište bez obviňování, popisujte skutečnost, jaká je..
🔵2) Přizvěte partnera k dialogu: ve chvíli klidu a párové pohody zkuste partnerovi navrhnout, jestli si můžete promluvit na téma, které je pro vás nejvíce tíživé. Zdůrazněte, že chcete k rozhovoru přistoupit empaticky a vaším cílem je nikoli obviňovat či urážet, ale popsat realitu, definovat svoje nedosycené potřeby a pak s partnerem hledat a najít možnosti řešení, zjistit, co vám opravdu pomůže. (Podrobnější popis tohoto přístupu najdete v mých předchozích článcích, jde o „Žirafí řeč“.)
🔵3) Emoce, emoce, emoce… a stupnice 0 – 10. Nejprve si uvědomujte, jaké negativní emoce se vás zmocňují a ženou vás do partnerských konfliktů: je to pocit ponížení? Obviňování, zoufalství, lítost nebo úzkost či strach? Vyžadování? Zlost, nenávist, výsměch? Zapište si tři nejčastější. Ve druhém kroku začněte pozorovat, nakolik – na stupnici 0 – 10, vás zraňuje, když v konfliktu s partnerem zažijete ponížení. Možná zjistíte hodnotu 8 – 10.
A v klidu o samotě se stupnicí pracujte znovu – ovšem než si položíte stejnou otázku, připusťte, že zdrojem vašeho vnímaného ponížení nemusí být partner – že to mohou být nezpracované bolesti z dětství nebo dospívání. Jak se teď cítíte? A jaká hodnota vám vychází? Je možné, že to bude 5 – 7. To je cenná změna: díky ní už se nemusí roztáčet kolo bolesti – párového konfliktu a obviňování.
🔵4) Podpora a naplnění mimo partnerství: pokud máte za to, že váš protějšek vám má naplnit celou citovou náruč i vaše nedosycené potřeby, může to být příliš náročné. Udržujte si kvalitní přátelství; pokud vám chybí, hledejte cesty, jak navázat nová, například díky zapojení se do komunity, která se věnuje stejným koníčkům, které vám přinášejí radost a naplnění.
🔵5) Práce nebo podnikání, sport, osobní růst, tvůrčí aktivity, pobyt v nádherné přírodě: to jsou důležité zdroje, kterými můžete nasytit svoje potřeby. Zařaďte je do svého programu.
Opravdu si stačí přečíst několik vět, zapsat si aktivity do diáře a je hotovo…?
Péče o vlastní vývojová zranění a sycení hlubokých potřeb, to je proces… Teď, pokud jste dočetli až sem, si jej dost možná dobře uvědomujete.
Položte si klíčovou otázku:
❓Který z pěti kroků se mi zdá nejtěžší?
Pokud nevíte, znovu si kroky pročtěte a u každého se sami sebe zeptejte:
Na stupnici 0 – 10, kde 10 je nejvíc, nakolik těžký se mi zdá (vnímám) tento krok?
Významný výsledek je hodnota 7 a výš.
🟣A pak se rozhodněte, kterému z náročných kroků se pověnujete jako prvnímu.
Podělte se o své příběhy a zkušenosti, sdílejme v komentářích. Díky tomu můžeme společně hledat a nacházet cesty k párovému naplnění a větší míře štěstí.
Pokud cítíte, že byste ocenili profesionální podporu na vaší cestě k lepším a zdravějším vztahům, mám pro vás nabídku individuálních sezení s terapeutickým přístupem
💚💜Pomůžu vám:
– rozpoznat vaše osobní a rodové vzorce bolesti,
– do hloubky je vyčistit,
– a začít tvořit novou vnitřní mapu – prostor pro základy hluboké párové důvěry, propojení a partnerského štěstí.
Jsem transformační vztahovou průvodkyní s praxí od roku 1999
Vnitřní opravdovost, rozšířené (smyslové a mimosmyslové) vnímání a vědomou sebereflexi, které žiji odmala, propojuji se studiem a praxí neuropsychologických přístupů, s celostními terapiemi, poznatky neurovědy, certifikovaným koučinkem ICF a systemickými a rodinnými konstelacemi.
Odkazy na možnost objednat se na první sezení zDARma najdete v komentáři.
S úctou k lásce a radostí ze života
Mgr. Hanka Ajasta🍀
Foto: @Lucie Zemanová
#Transformation #Divorce #Partnership #LáskaPoRozvodu #VztahySrdcemAjasta