Od 1. 1. 2024 až do… nekonečna
Milí přátelé, klienti a čtenáři, vítejme v roce 2024😊
i v tomto roce je a bude důležité, abychom se cvičili v dovednosti vědomě sebe sama uchopit a vést.
Ehmmm… vědomé sebeřízení… vždyť to je úkol hodný mistrů. Nesnadný. Jak ho v běhu „všedních“ dnů naplňovat?!
❓Jak můžete vědomé sebeřízení úspěšně praktikovat?
Dám vám příklad z mého života: byly Vánoce. Nejradši bych se pořád smála u komediálního seriálu nebo se vciťovala do krásného filmu či snila u pohádek. Jenže ještě před Vánoci jsem se sama sobě zavázala, že budu pokračovat v psaní e-booku… se kterým mám další plány už po 1. lednu.
Co teď?
Abych se sebou „pohnula“ žádoucím směrem, vyšla jsem ze své niterné potřeby číslo jedna: je to moje 💜opravdovost. Potřebuji být opravdová; díky opravdovosti jsem sama sebou. O tuto vnitřní kvalitu se opírám. Potřebuji jí být věrná.
To v praxi znamená, že pokud se mi zrovna nechce do něčeho, k čemu jsem se předtím vnitřně zavázala, nemohu dělat „jakože nic“: jakkoli se ukecávat, falešně se motivovat, nadávat si… emocionálně na sebe tlačit. Potřebuji udělat něco opravdového: otočit se k vnitřnímu odporu a nechuti čelem a vyjít jim vstříc…
💚Vzala jsem reptající vnitřní části na vědomí a dala jim respekt a pochopení
Procítila jsem je, uznala… a pak z hloubi duše pocítila, že stojí o spolupráci. Pak už jsem mohla tvořit🙂
Formovala a zapisovala jsem si praktický postup, jehož 5 kroků vám tu s radostí popisuji. Věřím, že vám s podobnými situacemi pomohou.
💙5 kroků vědomého sebeřízení – od odporu a negací přes řešení až k žádaným činům
Nadpis: Moje proti, abych…
Příklad: Moje proti, abych o Vánocích psala e-book.
Vysvětlení: proč jsem v nadpisu použila kondicionál? Protože podmiňovací způsob – „abych“ – nevyvolává tlak; obchází námitkovou zónu a uvolňuje. Díky tomu s ním v sobě snáze najdete důvody odporu atd..
Pod nadpisem: jaké druhy odporu… pociťuji
Příklad:
=chuť dělat raději něco zábavného: „Chci se dívat na komediální seriál!“
=negativní emoce: „Bojím se, že nezvládnu napsat dobrý e-book …cítím se bezmocná…“
=nevíru v úspěch a v platnost tvrzení „bude to k něčemu!“: „Nevěřím, že můj e-book bude úspěšný!“
Souběžně s bodem ad 2) naplňujte bod ad 3), podrobné vysvětlení je níže.
Tvarovost: kolik proti-tendencí a negací si zapsat?
Vypozorovala jsem 2 možné přístupy:
=pokud je vaše osobnost v propojení s vnitřní bytostí (esencí života), rozpoznáte, kolik negativity si zapsat, díky jasnému pocitu, který nazývám dotvarování: až ve vnitřní bytosti pocítíte, že „je hotovo“;
=druhý přístup znamená, že si propojením s vnitřní bytostí prozatím nejste úplně jistí. V tom případě si počet negativit vědomě rozhodněte, tzn. zapište jednu až 3 negativity.
3. 🟡Pište do dolní části stránky:
Pište sem souběžně se psaním do první části stránky. To znamená: když napíšete úplně nahoru 1 negativitu, sem dolů napište jedno její pozitivní řešení.
Příklad: v horní části stránky je zapsaná negativita: „Chci se dívat na komediální seriál!“
Dolů napište pozitivní řešení: „Na komediální seriál se podívám v pauze psaní e-booku. Dělat si pauzy ve psaní, to potřebuju trénovat.“
4. 🟡Rituál zmenšení vnitřního stínu
a) Odtrhněte horní část stránky, s negacemi. Držte ji v rukou. Znovu si negace přečtěte. Uvědomujte si, že tyhle projevy odkládání, strachu, bezmoci, nevíry v sebe sama, ve svoje partnerské naplnění… ve svůj osobní úspěch… jsou také projevy vnitřních částí vaší osobnosti. Myslete na to… a vciťujte se do jejich hlubšího přijetí… zatímco se třikrát soustředěně a klidně nadechnete nosem a vydechnete ústy stočenými do kroužku.
b) Poděkujte Esenci života, např. za tento proces, za tuto zkušenost. V duchu nebo nahlas opakujte slovo „Děkuji…“ a prociťujte svobodnou, ne-závislou vděčnost.
c) Potom papír pomalu a vědomě roztrhejte na malinké kousíčky. Nejde o to svůj vnitřní stín „zabít“ ani jej popřít; ani potlačení tu nepomůže. Stín by dál narůstal, ale bez vaší vědomé pozornosti. Jde o to zmenšit jej, a to právě tady a teď. Do takové míry, která umožní neutrálním a pozitivním vnitřním částem, aby „dýchaly volněji“, měly víc prostoru.
d) Dalším krokem je kousky papíru podle vašeho cítění a možností:
– buď vhodit do koše,
– nebo spálit.
5. 🟡Sebereflexe a záznam – pište do prostřední části stránky
Zapište si:
A máte-li čas a chuť, pokračujte se záznamem i do svého deníku.
Tam si zapište např. to, co jste v procesu prožili:
Závěrem…
Vnímám, jak je stále významnější vážit si každého dne, prožitého ve zdraví, lásce a klidu. Každého vloženého úsilí. Vidět životní cestu z nadhledu.
Milujme sebe, Esenci života v sobě i v druhých.
Ať se nám daří, nechť jsme požehnáni (nejen) v roce 2024!
S úctou k životu a lásce
Hanka Ajasta
P. S.: pokud se vám 5 kroků vědomého sebeřízení líbí, přečtěte si je znovu, vyzkoušejte a začněte používat.
A jsou návodem k opakovanému použití😊 Opakováním si z nich vytvoříte kvalitní životní návyk.
Milá Ajasto, děkuji za tvůj email s odkazem na Novoroční odvahu. Prošla jsem si 5 kroků a napsala si jeden ze strachů a obav a rozebrala navrhovaným způsobem. Aktuálně se totiž necítím nejlépe a nejlepší jak se znovu cítit dobře je začít něco jinak a pěkně po krocích.. díky moc a přeji i tobě a všem lidem dobrý a šťastný rok 2024.
Drahá Katy 🙂
moc mě těší, že jsi použila navrhovaný postup – a líbí se mi, jak chápeš, že vnitřní proměny můžeme realizovat jen postupně… krok za krokem 🙂
Díky za přání do nového roku. Dnes jsem napsala článek o začínajícím roce Dřevěného Draka. Takže i teď platí: šťastný rok 2024 🙂
Ať se nám daří! S úctou k lásce a radostí ze života
Hanka Ajasta