Seriál o nepříjemných emocích, 1. díl: Jak je vnímat, přijímat a vědomě projevovat

Milé čtenářky a čtenáři,

emoce do našeho života patří. Potíž je, že s těmi nepříjemnými se většinou těžko vyrovnáváme. V rodinách a školách nás učí, že bychom je měli potlačovat. Ale možná už máte zkušenost, že potlačované nepříjemné emoce se později „propíší“ do partnerského napětí, citového ochlazení, krize… a také do bolestí v těle a zdravotních obtíží.

Co je tedy správně, jak s nepříjemnými emocemi zacházet?

Vítejte u prvního dílu mého seriálu o zacházení s nepříjemnými emocemi. Jako vaše transformační vztahová průvodkyně a mentorka si přeji pomoci vám tyto emoce pochopit, pocítit v těle a přijímat je – a to tak, abyste se mohli vědomě rozhodnout, nakolik a kdy jim dovolíte, aby se projevily.

Sářin příběh: „Naučila jsem se používat vztek jako VYMEZOVAČ HRANIC. Ale tak, abych nikomu, ani sobě, neublížila.“

Ráda bych vám teď vyprávěla příběh mé klientky Sáry. Přišla ke mně na Individuální transformační sezení „JDEME ZA LÁSKOU“, protože žila v nešťastném manželství, kde si nedokázala nastavit hranice.

Vztek je emoce, která nám umí pomoct si hranice udržet.

Sára byla zvyklá svůj vztek potlačovat: rodiče ji naučili, že vztekat se je špatné a že musí být pozitivní. Vznikla blokující přesvědčení, která jsem se Sárou opracovávala na sezeních. Sára se nakonec naučila, že mít vztek je pro ni v pořádku. Osvojila si dovednost zacházet se vztekem tak, že jí nedává právo někomu ublížit, ale je to její „vymezovačhranic, pomáhá jí dobře si hranice uvědomovat a jasně je komunikovat.

Teď už emoce vzteku nepotřebuje potlačovat.

Jaký je první klíčový krok k emoční rovnováze? Přijetí emocí.

Všechny emoce jsou v pořádku. Ať už pociťujeme jakoukoli, je k tomu dobrý důvod. Proto je – řečeno z nadhledu – vždy naprosto v pořádku autenticky cítit, co cítíme.

Zkusme se na nepříjemné emoce podívat jako na posly: přinášejí nám velice důležité informace. Strach „vyšiluje“, aby nás varoval před ohrožujícím nebezpečím; vztek nás alarmuje, abychom si všimli, že někdo překračuje naše hranice; smutek slouží jako úleva, když někoho ztratíme; nechuť nás oddaluje od toho, co je toxické.  

Bojovat proti nepříjemným emocím je bitva předem prohraná. Logické argumenty na ně nefungují. Proto se vám neuleví, když se snažíte rozumově si zdůvodnit například tohle: „Co blbneš, proč se strachy budíš ze spaní, jako bys byl znovu na vysoké?! Máš ji dávno za sebou!“

Pokud emoce a jejich často skryté důvody postupně odhalíte a krok za krokem odpřijímáte, zřejmě pocítíte značnou úlevu. Pokud se přestanete stydět za něco, co cítíte nebo opustíte vztek na to, že máte vztek, ubyde vám slušná řádka potíží, které byste jinak museli řešit.

Jak na přijetí emocí? Cvičení pro ženy: emoce a vnitřní dialog

Jedním z účinných cvičení pro ženy je vedení vnitřního dialogu.

Najděte si klidné místo, pohodlně se usaďte… možná se na chvíli zaměřte na svůj dech… a potom si postupně položte následující otázky:

  1. Co právě teď cítím? Zkuste své emoce pojmenovat, ať už je to vztek, smutek, nechuť, strach nebo radost…
  2. Kde v těle tyto emoce cítím? Věnujte pozornost tělesným projevům vašich emocí.
  3. Co mi tyto emoce chtějí sdělit? Přemýšlejte o tom, jaké poselství vám vaše emoce přinášejí.
  4. Jak mohu na tyto emoce reagovat bez toho, že bych ublížila sobě nebo ostatním? Hledejte způsoby, jak s vašimi emocemi zapracovat efektivně a konstruktivně.

Toto cvičení vám pomůže lépe porozumět vašim emocím a přijmout je jako součást vaší vnitřní reality.

Někdy můžete vyzkoušet obměnu: naladit se na určitou situaci, která pro vás byla obtížná a zmapovat své emoce a jejich projevy právě tam. Cvičení vám přinese rozšíření zúženého vědomí a mozek může v příští stejné situaci vytáhnout nové řešení.

Cvičení pro muže: emoce a tělesný pohyb

Muži často prožívají své emoce fyzicky. Proto může být tělesný pohyb účinným nástrojem jejich opracování. Zkuste následující cvičení:

  1. Fyzická aktivita: Vyberte si fyzickou aktivitu, která vám vyhovuje, například běh, posilování nebo jízdu na kole.
  2. Soustředění na emoce: Během cvičení se zaměřte na své emoce. Představte si, že s každým pohybem uvolňujete napětí a stres.
  3. Dechová cvičení: Zaměřte se na hluboké dýchání. Každý nádech a výdech vám pomůže uvolnit nahromaděné emoce.
  4. Reflexe: Po skončení cvičení si najděte chvíli klidu a zamyslete se nad tím, jak se cítíte. Zkuste pojmenovat změny ve svém emočním stavu.

Toto cvičení vám pomůže uvolnit nahromaděné emoce a najít vnitřní klid.

A na závěr…

…mi dovolte připomenout, že příjemné i nepříjemné emoce jsou přirozenou součástí našeho života.

Proto má význam učit se je přijímat a rozhodovat, kdy a jak jim dát průchod. Přijetí emocí vám může pomoci lépe porozumět sobě samým a vašim potřebám. A to je velmi důležité pro váš spokojený partnerský život a pro zdravou sebelásku.

Těším se na vaše komentáře a otázky k tomuto tématu.

Příště budu v tomto seriálu pokračovat, podíváme se na další aspekt práce s emocemi.

Děkuji, že jste se ke mně připojili na cestě za lepším pochopením emocí a vyšší mírou osobní integrity.

S úctou k lásce a radostí ze života

vaše transformační vztahová průvodkyně Hanka Ajasta

P. S.: potkejme se na sítích, například tady: Facebook ProfilInstagram.

Hana Ajasta
Průvodce životními změnami
Komentáře
  1. Lenka Dostálová napsal:

    Článek je opravdu skvělý a plný užitečných tipů! Děkuji za sdílení příběhu Sáry, je inspirující vidět, jak se dá pracovat s emocemi. Jaké další cvičení bys doporučila na zvládání úzkosti ve vztazích? Těším se na další díly seriálu!

    • Hana Ajasta napsal:

      Milá Lenčo 🙂

      děkuji za Tvůj komentář a milá slova! Jsem ráda, že Tě Sářin příběh inspiroval. Na zvládání úzkosti ve vztazích doporučuji vyzkoušet moji efektivní první pomoc: zaměř se na vědomé dýchání. V okamžíku, kdy cítíš první příznaky úzkosti, posaď se na klidné místo, zavři oči a pomalu a hluboce dýchej, stylem pomalý nádech do hrudi nosem, dlouhý klidný výdech ústy, stočenými do kroužku… A přidej imaginaci: představuj si a pociťuj, jak s každým nádechem vdechuješ světlo a klid a s každým výdechem uvolňuješ napětí.

      Tento postup má veliké výhody: je jednoduché ho provést – a přináší benefity, uklidňuje emoce i mysl a přispívá k návratu do přítomného okamžiku.

      Těším se na Tvé další otázky a komentáře. A jsem zvědavá, jak se Ti budou líbit další díly seriálu! S úctou a láskou

      transformační vztahová průvodkyně a mentorka Hanka Ajasta

      P. S.: podobnou tématiku řeším s klienty na Individuálních transformačních sezeních JDEME ZA LÁSKOU…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů