Napsali o mně

ROZHOVOR: Hanka Ajasta – Martina Janovská Richterová

Ajasta: „Už na začátku své praxe, před 20 lety, jsem se rozhodla označovat příjemce svých individuálních sezení a účastníky skupin slovem klienti. Termín zákazníci mi evokuje obchod a moje profese patří do sféry služeb, jednak z hlediska živnosti a hlavně ji tak vnímám. Sloužit je ovšem něco jiného než obětovat sebe nebo svůj osobní život klientům. Pro mě to znamená na sobě stále pracovat a být připravená na jakýkoli klientský případ,“ vysvětluje Hanka. Poukazuje také na to, že nejlepší reklama je spokojený klient, který služby dále doporučí. „Takhle ke mně přišla převážná většina klientů – na doporučení a jsem za to moc ráda,“ říká.

Jací jsou Hančini klienti a jak jim může pomoci? O tom se dočtete v následujícím článku.
Lidí, kterým Hanka pomáhá, je celá řada. Každá skupina má trochu jiné potřeby a je třeba vést terapii trochu jinak. Abychom si to mohli lépe představit, Hanka rozdělila své klienty do následujících skupin a uvedla zajímavé příklady ze své praxe.

Podnikatelé: tvoří velkou část mé klientely. Mezi mírou odblokovanosti podnikatele a úspěchem jeho firmy nebo http://umenistastnehozivota.cz/reference/?mw_preview=1#živnosti existuje přímá úměra. Tedy čím méně životní energie spotřebuje podnikatelovo vědomí a podvědomí na řeší stresů, tím víc jí má pro to, co skutečně chce dělat.

K tomuto Hanka uvádí 2 příklady.

Časově je první na řadě muž, původně vynikající mentor, s vlastní firmou. Přišel se značnou emoční a mentální zátěží, která už se promítala do těla, cítil se špatně a začínaly zdravotní potíže. Po několika prvních odblocích si začal uvědomovat, kam chce svůj profesní život směrovat. Zjistil, že nesmírně miluje psaní a má tolik zkušeností v oboru, že to stačí na několik knih. Pustil se do psaní, ale nezůstal jen u toho. Zbavil se firmy a na základě první knihy vytvořil speciální aplikaci, originální metodu pro sebeřízení malých a středních podnikatelů, takového osobního mentora a kouče, který je podnikateli denní oporou. Jde o celosvětový nástroj, brzy bude vypuštěn, už se na to těšíme.

Druhým příkladem v pořadí je klientka, která si otevřením vlastní firmy naplňuje dlouholetý sen. Původní profesí architektka, miluje psy a baví ji dobře se postarat o jejich správné oblečení pro celý rok. Když ke mně přišla, její minifirma byla právě v krizi. Řečeno lidově, vypadalo to, že když to tak půjde dál, brzy si nevydělají ani na slanou vodu. Začala jsem s ní zpracovávat negativní emoce, lítosti, frustrace, pocity viny a také tvrdost vůči sobě. Dnes s velkou radostí pozoruji, že to hlavní, co její – už mezinárodní – firma řeší, je: závist konkurence a to, že málem nestíhají vyřizovat objednávky.

Manažeři, právníci, personalisté, tedy lidé z korporátních organizací: obvykle se mnou řeší krize na pracovišti. Následně modelujeme cesty, jak jinak, užitečněji a smysluplněji, k situacím přistupovat. I tady Hanka uvádí 2 příklady, muže a ženu.

Muž je právník, velmi úspěšný, dnes spolumajitel firmy, zaměřené na obchodní právo. Na začátku spolupráce se mnou přišel vyčerpaný, na pokraji syndromu vyhoření. Nic ho netěšilo, v ničem neviděl skutečný smysl. Divila jsem se, jak takhle vůbec může fungovat a bylo mi jasné, že musíme rychle a řádně zabrat a pohnout s ním a tím i s jeho pracovní situací. Muž ke mně nějakou dobu chodil jednou týdně a zpracovávali jsme příčiny a projevy jeho vyhoření. Postupně se jeho emoční rány zhojily a začal nacházet nový životní smysl. Upravil problematické vztahy s kolegy, naučil se říkat „Ne“ těm projektům, kterými byl přetěžován. Jakmile se uvolnil, jeho kvalit si více povšimli partneři ve firmě a nabídli mu podíl. Dnes je spolumajitelem firmy. Ulevilo se mu i v osobním životě, našel nový vztah a dnes je spokojeným partnerem a otcem.

Žena je architektka. Původně značně introvertní, uzavřená, působící chladně, nadřazeně až nepřístupně. Příčinou byly převážně zkušenosti z rodinné výchovy a zatěžující mentální dědictví po předcích. Tak, jak jsme tuto nálož zpracovávaly, klientka se čím dál víc otevírala a uvolňovala. Lidé kolem ní si překvapeně všímali, jak milá a příjemná bytost to je. Následně si přála změnit i svůj osobní stav, najít nového partnera a vytvořit funkční rodinu. Což je právě bod, kde se nacházíme a kam jdeme teď.

Lidé toužící najít toho pravého: tady je pro mě zatím nejkrásnějším příkladem původně klient, dnes jeden z mých nejlepších přátel. Podnikatel, kouč v oblasti výživy, spolupracující hlavně s velkými firmami. Jeho zakázkou na začátku bylo vyřešit fyzické zdravotní potíže. Brzy zjistil, že za nimi stojí emoce a mentální programy a začal toužit po větších vnitřních změnách. Dařilo se mu. V určitou chvíli si uvědomil, že si upřímně přeje založit rodinu, najít tu pravou a mít děti. Udělali jsme záměrový rituál, který jeho přání podpořil. Nejprve se zdálo, že nic nevychází…až náhle přišel, usednul u mě v pracovně do křesla a okouzleně pravil: „Hani, já jsem potkal bohyni!!“ Nedávno si tu svou bohyni bral za ženu.

Byla jsem na svatbě. Tak přirozený a opravdovou láskou prosycený den, mezi desítkami svatebčanů, kteří se do něj všichni přirozeně zapojili, jsem ještě nezažila. Prstýnky jim přinesl jejich syn, veselý roztomilý klučina, kterého si stihli pořídit dřív, než si oficiálně řekli ano.

Ženy toužící otěhotnět a porodit zdravé dítě: mám velkou radost pokaždé, když se podaří tuto zakázku naplnit. Je to náročná a zodpovědná práce. Jedna z nejhezčích odměn je vnímat rostoucí děťátko v těle matky a pak mu, když je na světě, pohlédnout do očí. Naposledy se mi to stalo s dceruškou 46-leté koučky. Obě jsou božské a když se teď mají, je žena naplněná a šťastná také v partnerském vztahu.

Rodiny s dětmi, traumatizovanými neshodami rodičů, rozvodem apod.: zatím nejmladším klientem je sedmiletý chlapec. Velmi inteligentní a šikovný. Na čem pracujeme, jsou noční můry, vyvolané ošklivými hádkami s prarodiči v době matčina těhotenství. Ulevuje se mu. Dokonce začal podle mého návodu meditovat, a to mu pomohlo uspět ve školní soutěži.

Devítiletá dívka, která v předškolním věku zažila opilecké a násilnické otcovy výtržnosti, je hyperaktivní a má problémy s váhou. Velmi si přála stav změnit. Po prvním sezení se hodně uklidnila a zhubla 4 kila.

Partneři, kteří se rozhodli pro duchovní svatbu: v roce 2013 jsem oddávala dva velmi milé lidi, kteří spolu byli v té době už 12 let. Obřad nazvali Cestou kamene a dřeva a vybrali pro něj jeden nádherný a rozsáhlý les. Šli jsme tudy dvakrát, na moje přání: poprvé, abych se seznámila s prostorem a podruhé už jsme šli doslova svatební cestu, se všemi třiceti svatebčany. Zažili jsme nádherné okamžiky. I když ne všichni přítomní mají stejný názor na to, jak „má“ probíhat svatba, každý má rád ženicha a nevěstu a ta spousta lásky byla znát. Na jednom zastavení na nás pršel jemný déšť…a když jsme přišli na vrcholné místo obřadu, kamenný menhir, který se napoprvé mračil, se usmíval. Ženich plakal a nevěsta ho objímala. Výjimečný den, který si každý přítomný dobře pamatuje.

Toto jsou pouhé příklady, ale ten výsledek vždy stojí za to. Nutno podotknout, že každý klient je individuální a každý má jiné potřeby.

Hana Ajasta
Průvodce životními změnami
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů