Když stres ovládá vztah: obnovte harmonii + antistresová meditace jako dárek

Příběh Heleny a Štěpána

Helena a Štěpán jsou manželé už patnáct let. Mají třináctiletou dceru Eriku. V jejich domácnosti vládla většinu času příjemná atmosféra. Štěpán, který byl obvykle známý svým klidem a rozvahou, se však v posledních měsících změnil. Souviselo to s Erikou: stále častěji nosila ze školy poznámky – a Štěpán reagoval nečekaně silně. Obličej se mu zkřivil zlostí, křičel na Eriku a ta se třásla strachy. Helena stála stranou, překvapená a v šoku. A v duchu si kladla otázku: „S kým to vlastně žiju?! Kde se ve Štěpánovi bere tolik vzteku…?“ Cítila se bezmocná… a ztracená, jako matka i manželka.

Stres: přítel nebo nepřítel?

Patří vůbec stres do našich životů? Ano, je jejich nevyhnutelnou součástí, přirozenou reakcí těla na výzvy a hrozby. Nicméně zatímco mírný stres (známý jako eustres) nás může motivovat a posilovat, nadměrný stres (distres) může mít na naše vztahy, komunikaci a zdraví zničující účinky.

A co když se stres stane příliš intenzivním?

To nás pak „vyhodí“ z běžné, operační úrovně vědomí, kde jsme jindy schopni zůstat v klidu. Místo abychom stres vybalancovali, ztrácíme vnitřní rovnováhu.

A v partnerských vztazích? Tam se nadměrný stres často přelévá z jednoho partnera na druhého. Znásobí se a to vede k eskalaci konfliktu. Výsledkem je, že se oba partneři ocitnou v situaci, kdy do sebe emočně a mentálně narážejí a míra jejich stresu se zvyšuje. Vzniká párový konflikt… který způsobuje partnerské ochlazení. Pokud se taková situace dlouhodobě nijak neřeší, může postupně znamenat odcizeníztrátu pocitu důvěry a blízkosti.

Jak jsem pracovala se Štěpánem

Když přišel Štěpán na první sezení, bylo zřejmé, že jeho problém není jen povrchní. Během našich rozhovorů jsme se dostali k jeho rodinné historii a tady se začaly objevovat hlubší souvislosti. Ukázalo se, že Štěpánův prastrýc Jožka, který byl v rodině tabu poté, co se v mládí odstěhoval do Austrálie a nikdy se nevrátil, byl známý svým prudkým temperamentem. Jako cholerik se často vztekal i kvůli maličkostem. Kvůli tomu ho nakonec opustila i jeho manželka.

Když jsme se ponořili do Štěpánovy individuální rodinné konstelace, vyšlo najevo, že Štěpán v rodinném systému „zastupuje“ tohoto prastrýce. I když se Štěpán nerozčiluje z úplně stejných důvodů a ne tak často jako Jožka, míra jeho vzteku byla obdobná. Tento vztek mu ničil nejen vztahy s Erikou a Helenou, ale ovlivňoval i jeho celkovou životní spokojenost.

V průběhu sezení JDEME ZA LÁSKOU jsem se se Štěpánem zaměřila na opracování rodových schématmentálně-emocionálních bloků a na to, jak Štěpán vnímá své místo v systému předků. Zároveň jsme pracovali na jeho sebereflexi: provedla jsem jej k záměru pozorovat, kdy a proč v něm stoupá agrese a vztek a uvědomovat si pocity v těle. Jako doplněk k tomuto cvičení jsem mu doporučila antistresovou meditaci na vnitřní klid, kterou vám nyní představím.

Antistresová meditace na vnitřní klid

1. Příprava: Najděte si klidné místo, kde nebudete rušeni. Pohodlně se usaďte, zavřete oči, pozorujte svůj dech… a pak se několikrát o něco hlouběji a pomalu nadechněte a vydechněte.

2. Uvolnění těla: Postupně a vědomě uvolňujte své tělo. Začněte prsty u nohou a postupujte směrem vzhůru. Uvolněte každou část těla, až po temeno hlavy.

3. Dýchání: Zaměřte se na svůj dech. Vdechujte pomalu a hluboce nosem, nechte vzduch proudit až do břicha a pomalu vydechujte pootevřenými ústy. Představujte si, že s každým nádechem do vás proudí klid a mír – a s každým výdechem odplavujete napětí a stres.

4. Vnitřní klid: Představte si, že se nacházíte v klidném a bezpečném místě. Může to být pláž, les nebo vaše oblíbené místo doma. Vnímejte, jak se vaše mysl uklidňuje a tělo je naplněno tichem a vnitřním mírem. Zůstaňte tak alespoň několik minut.

5. Závěr: Pomalu přiveďte svou pozornost zpět do tady a teď, do přítomného okamžiku. Začněte pohybovat prsty na rukou… a na nohou, poté pomalu otevřete oči. Dopřejte si chvíli na to, abyste se vrátili do běžného denního rytmu.

Tato meditace může být velmi užitečná v okamžicích, kdy cítíte, že stres přebírá kontrolu nad vaším životem. Pravidelná praxe vám pomůže udržet si vnitřní klid i v náročných situacích.

Jak sezení Štěpánovi pomohla?

Už v průběhu prvních sezení Štěpán zaznamenával významné změny. A z těch se po několika měsících další pravidelné práce stávaly nové vztahové návyky.

Štěpán pochopil příčiny výbuchů vzteku. A stále lépe je kontroloval. Už věděl, co má udělat v akutní fázi – a řídil se tím. A jeho vztah s Erikou? Uklidnil se. K radosti Eriky i Heleny. Jejich domov začal být opět místem důvěry a pohody. Štěpán se také začal více zamýšlet nad sebou samým a nad tím, co ho ve skutečnosti trápí.

Rok po našem prvním setkání se Štěpánem se na mě obrátila i Helena. Rozhodla se, že si konečně udělá čas pro sebe a začne pracovat na svém nízkém sebevědomí, které trápí už dlouho. Ale o tom vám povím třeba někdy příště.

S úctou k lásce a radostí ze života

Hanka Ajasta

P. S.: pokud cítíte, že váš partnerský vztah prochází krizí nebo pokud si přejete osvojit si dovednost zdravé sebelásky, neváhejte se na mě obrátit. Společně můžeme pracovat na tom, aby byl váš život naplněn láskou, respektem a vnitřním klidem. Jsem tady, abych vás touto cestou provedla.

Hana Ajasta
Průvodce životními změnami
Komentáře
  1. Lenka Dostálová napsal:

    Díky za inspirativní článek, Ajasto! Jsem ráda, že mi sezení pomáhají – zlepšil se můj vztah k sobě i moje ostatní blízké vztahy. Mohla bys tu prosím popsat strukturu sezení JDEME ZA LÁSKOU? Aby to bylo jasnější i pro ostatní zájemce o Tvou pomoc.

    • Hana Ajasta napsal:

      Milá Lenčo 🙂

      moc děkuji za krásnou zpětnou vazbu a za to, že sdílíš své pozitivní zkušenosti!

      Jsem velmi ráda, že pro Tebe sezení JDEME ZA LÁSKOU fungují a žes zaznamenala zlepšení jak ve vztahu k sobě, tak i v dalších blízkých vztazích.
      Ráda i ostatním zájemcům přiblížím strukturu Individuálních sezení JDEME ZA LÁSKOU:

      1. Úvodní rozhovor: Každé sezení začíná krátkým přátelským rozhovorem, kde si společně nastavíme zaměření se na aktuální témata, která vás zajímají nebo trápí. Díky tomu obě strany dobře chápeme, na čem je třeba pracovat.

      2. Hloubková vnímavá analýza: Pomocí různých mých technik odhalujeme rodové vzorce, blokující přesvědčení a schémata, která mohou ovlivňovat vztahy a vnímání sebe sama. Zkoumáme, kde a jak vás drží zpátky a jak konkrétně se jejich vliv projevuje ve vašich vztazích.

      3. Transformační práce: Používáme metody jako Akupunktura pro mysl, systemické a rodinné konstelace, Terapie přitahovacích polí, Terapie s tachyonizovanými předměty a také zapojuji svoji vnímavost, silnou intuici a vhledy. To nám pomůže lépe pochopit a transformovat vaše emočně-mentální vzorce a jejich projevy v těle. Cílem je nalézt vnitřní rovnováhu, uvědomit si a nastavit zdravé hranice a podpořit skutečný osobní růst.

      4. Praktická cvičení: Po těchto částech sezení vám doporučím konkrétní cvičení a akce (úkoly), které můžete – ale nemusíte – provádět mezi sezeními. Tyto úkoly jsou dobrovolné. A jsou navrženy tak, aby vám pomohly zapojit vaše vnitřní proměny směrem k sobě samým a nové poznatky do každodenního života – a aby podpořily vaši osobní i vztahovou transformaci.

      5. Reflexe a plánování: Na konci sezení se zaměříme na vaše klíčová uvědomění, pokroky a nastavíme plán pro další kroky. To nám pomůže udržet si jasný směr a pokračovat v práci na dosažení vašich záměrů.

      Doufám, že tato struktura poskytne lepší představu o tom, jak Individuální sezení JDEME ZA LÁSKOU probíhají.

      Pokud máš, Lenčo, další dotazy nebo bys chtěla něco upřesnit, neváhej se ozvat.

      Těším se na pokračování naší práce a na to, jak Ti mohu i nadále pomáhat.

      S úctou k lásce a radostí ze života

      Hanka Ajasta

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů