Ženou po Sametu

30 let od sametové…připomínají mi už pár týdnů plakáty v Praze. Přála jsem si hlouběji se nad tím obdobím zamyslet – a stalo se: 12. 11. mě oslovila redaktorka Primy, Martina Richterová, abych jí odpověděla na pár otázek.

Jak bys zhodnotila posledních 30 let svého života, jak v osobní, tak pracovní sféře?

Jako by můj první nádech přišel až po Sametu. I když jsem na plné pecky žila „revoluci“, to největší dobrodružství přišlo potom:: v devadesátkách jsem konečně mohla studovat podle svého a od té doby rozvíjím praxi terapeutky a koučky. Učila jsem se o partnerství a manželství: zašla jsem za svoje hranice a vím, že když selžou dohody, rozvod je řešením. Vychovala jsem syna, z něhož je muž, co si umí se životem poradit.

Jsem optimistka. Věřím v lásku a šťastné konce.

Jak se podle tebe za posledních 30 let změnila společnost, v čem vnímáš ty největší odlišnosti?

Svoboda je poznaná nutnost,“ nosím v sobě už 30 let Goetheho slova. Předtím, než tohle pochopíme, přichází v dějinách často chaos. I my jsme s uvolněním režimu ztratili cit pro některé tradiční aspekty života.

Jako lidé a země jsme dnes v přerodu. Masivně se zvýšila míra psychosociálního stresu, cca do 10 let bude deprese nejčastější nemocí. Máme biče hypoték a syndrom vyhoření. Jak z toho ven? Z mého úhlu pohledu je nezbytné správně mapovat terén, učit se žít vědomě, správně si vybírat a být užitečný sobě a světu. Maska individualismu není řešením!

A jaké atributy svobody se nám podařilo za 30 let rozvinout?

*svoboda vzdělání – kvůli zákazu vysněného studia za socialismu jsem musela počátkem 90 let do frustrující práce, která mě nenaplňovala. Oceňuji, že od Sametu je rozhodnutí o výběru vzdělání věcí jedince, ne politiky.

*svoboda poznávat svět – ta opona, která nás od něj za socialismu dělila, snad ani nemohla být „jen“ železná. A možnost jet, kam chci, pokud na to mám jak finančně, tak i časově či jazykově, je výsadou. Cestování rozhýbe život a může vyvolat žádoucí změny.

*svoboda sebevyjádření – říkat nahlas, co si myslím. Pro mě obrovské plus. Vážím si jej, protože jsem poznala hořkost mlčení a trestů, když jsme jako rodina odmítali vstup do KSČ.

Jak vnímáš změny u žen, žena matka, manželka a podnikatelka dnes versus počátek 90.  let, v čem jsou hlavní změny, jak se ženy vyvíjely a seberealizovaly? 

Závažná otázka. Od 90 let mohou ženy i muži podnikat. Splněný pracovní sen někdy ale přinese disharmonii do oblasti vztahů. Už tak 12 let pozoruji, jak se klientky snaží vyrovnat v dravosti mužům a co se děje, když je skolí v kariéře jejich zbraněmi. Místo aby objevily svou ženskost a uplatnily ji i v profesi, vmanévrují se do role chlapobaby. V souboji s muži vyhrávají talentem, vytrvalostí a precizností, ale někdy i sexuální manipulací a sebepopřením. Proto vedu hlavně těhotné klientky podnikatelky do svobody, ke kořenům mateřství, ale i do správně vybraného tempa profesního úspěchu. Jde to a vím, že právě tohle pak ty ženy předají svým dětem. V životě je hlavní láska a vztahy, což platí v každé době!

Hana Ajasta
Průvodce životními změnami
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů