Den matek netradičně: matky, bezpodmínečná láska a sebepřijetí

💜Jako symbol maminky spojujeme s bezpodmínečnou láskou

Co je zvláštní – v průběhu 25 let, kdy se věnuji transformačnímu provázení klientů vztahy a zdravou sebeláskou, jsem se často setkávala s nešťastně utvořenými vztahy mezi matkou a dítětem, kde láska bez podmínek chybí… a dospělé děti se cítí nepřijaté a nedostatečné po celý život. Proč to tak je…?

Jsme oběti obětí

Rodíme se s podvědomou touhou milovat a být milováni.

Ale bytosti, které nás přivedou na svět a od počátku se starají o naše přežití, už jsou ve fázi, kdy v lásce utrpěly spoustu ran: maminky byly odmítány, ponižovány, zklamávány… a to samé vědomě i podvědomě dělaly samy sobě. Jak by mohly dětem předat bezpodmínečnou lásku?

🌿Nikdo nemůže dát, co sám nezná.

Bezpodmínečná láska a bezpodmínečné přijetí nejsou mentální koncepty nebo emocionální programy. Je to ⭐️cítění zažívané tělem. Pokud ho v dětství neochutnáme a neukotvíme, pak ani v dospělosti nemůžeme vědět, co znamená a jak se pociťuje… A tak i když po něm nešťastně voláme, nemůžeme ho poznat – to by bylo jako chtít dojet do Ontaria a netušit, co to je a kde leží.

❓Chcete v tomhle směru něco ZMĚNIT? Pojďme dál…

Matka není „jenom“ ta žena „venku“, mimo nás. Ve vnitřních světech našich osobností můžeme najít několik desítek částí a mezi nimi 🌿VNITŘNÍ RODINU: matku – otce – dítě.

❓Co znamená pojem VNITŘNÍ MATKA?

 • Zastupuje bezpodmínečnou lásku k sobě samému
 • Bezpodmínečné přijetí sebe sama
 • Absolutní útočiště
 • Nesmírnou ochranu
 • Pochopení bez konce
 • Totální víru ve váš potenciál ve všech oblastech života
 • Úplnou péči o možnosti potenciál naplnit
 • A co dál? Co ještě vás napadá k obsahu pojmu VNITŘNÍ MATKA?

⭐️Teď půjdeme zase o kousek dál, k základu bezpodmínečné lásky – ⭐️přijetí bez podmínek

Asi se nebudeme dohadovat o tom, že většině z nás se bezpodmínečného přijetí od maminek (a tatínků) nedostalo😔.

Možná v sobě máte ⚪️bílá místa – to znamená, že jste přesvědčeni, že si z dětství nic moc nepamatujete a že koneckonců v dospělosti znáte maminku jako vzácnou osobu, kterou musíte ctít… Hmmm… ze zkušenosti s klienty vím, že bílá místa z dětství svědčí o podvědomém nastavení (sám před sebou i světem) zatloukat, zatloukat a zatloukat.

V dětství raději potlačíme, vytěsníme či disociujeme zážitky spojené s ☹️odmítnutím a neposkytováním bezpodmínečné lásky a přijetí. Jako malí jsme si celou bytostí jisti, že maminku (a tatínka) potřebujeme k přežití. A pokud nedostáváme tolik lásky, kolik bychom ❤️potřebovali, je v rámci strachu o život a pudu sebezáchovy pro nezkušené, na rodiči závislé dítě jednodušší tyto zážitky odmítnout neboli schovat do podvědomí.

Bohužel to je stejné, jako chtít před sebou samým schovat fyzickou bolest – říznu se, teče mi krev a když zrovna netryská proudem, mohu ránu ovázat a bolest vyřešit práškem. Bolest zdánlivě zmizí, ale její příčina vyléčena není.

❓Přáli byste si svoje bezpodmínečné sebepřijetí rozvinout?

Pojďte jej prozkoumat tady a teď: podívejte se na otázku, jak moc přijímáte sebe sama takové, jací opravdu jste, i s chybami a nedostatky.

(Pokud vás napadá: „Ale já se přijímám…!“ zkuste si i tak položit následující otázky a poctivě zavnímejte odpovědi. Mohou se stát vaší Ariadninou nití, která vás vyvede z bludiště ke světlu, ke zdroji sebe sama. A věřte mi, není nic sladšího, než zažívat bezpodmínečné přijetí se fyzicky, 💙tělem.

Umíte si představit, jak by pociťovaná dovednost sebepřijetí ovlivnila každou oblast vašeho života? Proměnila by ji k lepšímu. Čím víc sebe sama opravdově přijímáte, tím víc se otevíráte příjmu dobra a lásky ze světa.)

❓Jak budete své bezpodmínečné sebepřijetí zkoumat?

Nejprve si vytvořte 🌿podmínky.

 • Udělejte si chvíli pro sebe – tak, aby vás ubíhající čas nelimitoval a tím nestresoval – a abyste sebe sama vnímali hlouběji. Dovednost dobře vnímat sebe sama je součástí 🌸balíčku bezpodmínečného sebepřijetí. Trénujme ji; v našem náročném světě nám ji nic a nikdo nedá zadarmo. (!)
 • A teď – ve svém vlastním čase – a na místě, kde se cítíte uvolněně a jistě – prozkoumejte svoje nitro.

 • Uvolněte se několika hlubokými nádechy nosem a pomalými výdechy pootevřenými ústy… a zeptejte se sami sebe:

 • 1) Od 1 do 10, kde 10 je nejvíc, nakolik tady a teď cítím, že bezpodmínečně přijímám sám sebe? (Takového, jaký jsem, i s chybami a nedostatky.)

 • 2) Od 1 do 10, kde 10 je nejvíc, nakolik tady a teď toužím bezpodmínečně přijímat sám sebe?

 • 3) Od 1 do 10, kde 10 je nejvíc, nakolik tady a teď důvěřuji, že právě já mohu bezpodmínečně přijímat sám sebe?

 • 4) Od 1 do 10, kde 10 je nejvíc, nakolik tady a teď přijímám, že právě já mohu bezpodmínečně přijímat sám sebe?

Odpovědi vás možná překvapí. ZAPIŠTE SI JE.

Podle výsledných čísel zaměřte pozornost na jádro otázek, kde vyšly nejnižší hodnoty. Ty ukazují, které části vašeho vnitřního „orchestru“ (neboli části osobnosti) 💥blokují vaše bezpodmínečné přijetí se (tak důležité pro naplňování vašich potřeb ve všech oblastech života).

„Jen to, co přijmeme, se stává darem.“ Ajasta

A dál se můžete rozhodnout zraněné vnitřní části oslovit, pojmenovat a dospěle se o ně 💚postarat, to znamená vědomě jejich zranění zpracovat.

Pokud si to budete přát, ráda vás tímto procesem 💚💜provedu. Jsem tu pro vás.

S úctou k životu a lásce

Ajasta🍀💐

Věnuji se vztahovému poradenství, individuálním sezením a konzultacím a párovým sezením – a facilituji individuální a párové „Vnímavé konstelace“

#vztahy #AjastaVztahySrdcem #terapie #konstelace #ZenskostAMuzstvi #sebelaska #sebeprijeti

Hana Ajasta
Průvodce životními změnami
Komentáře
 1. Lenka Dostálová napsal:

  Děkuji za článek o bezpodmínečném sebepřijetí. Těším se na to, až se díky Tvému provázení na sezeních dopracuji k prožitku bezpodmínečného sebepřijetí a sebelásky.

  • Hana Ajasta napsal:

   …ano, je to nádherné… Sama jsem tyto prožitky v dětství nepoznala; k pocítění jsem se dopracovala postupně. A opravdu stojí za to fyzicky vnímat, celým tělem, úplné přijetí sebe samé… Je to něco nového, podporujícího a významného.

   Díky za komentář, Lenčo.

 2. Markéta napsal:

  Haničko,
  děkuji za Tvůj článek.
  Velmi vede k zamyšlení a zastavení.
  Často jsem přesvědčena, že ono přijetí sebe sama tak těžké není, ale je to jen klam a iluze na povrchu. Po prozkoumání nitra či zakolísání na své cestě se ukáže, že to tak jednoduché není.
  Děkuju za naše setkávání❤️ A VNITŘNÍ MATKA ❤️ pro mě také kotva, nekonečný klid a všeho podstata.

  • Hana Ajasta napsal:

   Markétko❤️

   děkuji Ti za hluboký ponor do tématu sebepřijetí.
   Souhlasím… To slovo zní tak jednoduše… jenže prokousat se až do jeho jádra, to chce odhodlání, vytrvalost a taky jasné směrovky, abychom věděli, zda jdeme dobře.

   Je mi ctí Tě provázet. S radostí

   Hanka Ajasta

 3. Katy Sasková napsal:

  Děkuji.. téma vnitřní sebelásky můžu poslouchat stále dokola .. díky za připomenutí a vím, že se budu více soustředit na dávání bezmezné lásky mých dětem.
  Děkuji moc Ajasto za Tvůj článek a slova, která jsem potřebovala slyšet – vidět – číst – vnímat.
  Hezký den, Katy

  • Hana Ajasta napsal:

   Milá Katy⭐️

   ano… opravdová láska k sobě samému, to je téma, které i mě provází celým životem.
   Dokud jsem do něj nepronikla hlouběji, ani jsem netušila, jak moc sama sobě chybím.
   Zdravá sebeláska umí harmonizovat každou oblast života. S radostí

   Ajasta

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů