White noise – bílý šum pro rodinu

  • Miminka a meditační flow

Dlouho předtím, než jsem vešla do bytu přátel, bylo slyšet mučivě silný křik jejich pár týdnů starého syna. Vedl mě otec dítěte, z dlouhého nevyspání už nervózní a s kruhy pod očima. Otevřeli jsme dveře dětského pokoje a uviděli ještě zoufalejší mámu, jak svírá v náruči drobný uzlíček nervů, jinak se zmítající dítko těžko dá nazvat. Bleskově jsem vyhodnotila situaci: to chce propojení s miminkem a uplatnit meditační splývání. Propojím se s ním ve flow. Dobře… prohloubila jsem svůj dech a vystředila se a pak převzala dítě. Po pár okamžicích přestalo křičet, upnulo na mě veliké oči a zkoumalo mě. Splývali jsme…a nastalé ticho by se brzy dalo krájet.

  • Bílý šum simuluje akustiku v děloze

Těšila jsem se, že začneme s rodiči probírat základy dechové meditace a splývání. Ale oni se kvůli nedostatku času rozhodli vybrat jiné řešení: máma objevila bílý šum. Dočetla se, že údajně simuluje akustické prostředí v děloze a doufala, že rodině přinese vytoužený výsledek. A opravdu, od té doby, co synkovi pravidelně zapínali jemný zvuk drobného, bublajícího potůčku, který něžně pospíchá po kamenech z hor, usínal syn klidně a konečně se vyspali i rodiče.

  • Jaký druh bílého šumu vybrat?

Obecně můžeme říct, že bílý šum pozitivně působí jak na děti, tak i na dospělé.

Carl Gustav Jung došel k závěru, že zvuky menších vodních toků v nás probouzejí blažené pocity jistoty, základní důvěry a pocity uspokojení našich primárních potřeb.

Jako rodiče bychom měli pro své ratolesti vybrat takový bílý šum, který vyvolá příjemné a relaxační pocity i v nás. Proto se vyhněte např. zvukům divoce tekoucí vody, ty mohou probouzet vnitřní traumata (v podvědomí ukryté zážitky z povodní apod.), namísto spokojenosti a pohody stresují a zúží vědomí na přežití.

Hledejte takový white noise – bílý šum, který poslechově, pocitově a prožitkově schválí celá rodina, ať si jej užijete společně.

  • Co dává bílý šum mně?

Mám zkušenosti s mnoha druhy bílého šumu a jejich vlivem na člověka.

U dospělých se dají použít pro navození nebo prohloubení lehkého tranzu, jako doprovod při učení nebo tvůrčí aktivitě.

Co se mi ale líbí nejvíc a proč opakovaně ladím na youtube bílý šum, je fakt, že jeho zvuky pouze doprovázejí moje sebevyjádření, nevměšují se do něj. Vytvoří pro mě jakousi podbarvovací clonu, které se chytím kdesi hluboko, v podvědomí, uvolním se a tím lépe mohu tvořit. Díky, velice praktické 🙂

 

Hana Ajasta
Průvodce životními změnami
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.